Son Dakika Haberler

MÜFTÜ SEVEN ; FİTRE 27 TL

Okunma : 249 views Yorum Yap

MÜFTÜ SEVEN ; FİTRE 27 TL

Ramazan Ayı; içerisinde oruç, teravih, fitre gibi yükümlülükleri barındıran bir aydır. Milletimiz zekatını da genel olarak bu mübarek ayda vermeyi tercih etmektedir.
–Oruç, Allah’ın yüklediği bir mecburiyet olarak ve O’nun rızasını kazanmak amacıyla bir kişinin sahurdan iftara kadar yemekten içmekten ve cinsel birleşmeden uzak durması şeklinde bir ibadetin adıdır. Akıllı olan, büluğ çağına gelmiş olan ve sağlıklı olan, bununla birlikte özel mazereti (ay hali, seferilik, günübirlik hastalık gibi) olmayan her Müslüman Ramazan ayını oruçlu geçirmek zorundadır. Bununla birlikte dinen geçerli mazeretine binaen oruç tutmayan Müslüman, sokaklarda umuma açık yerlerde yemek içmek suretiyle diğer Müslümanlara karşı saygısızlık yapmamalıdır.
–Peygamberimiz (s.a.s.), Ramazan gecelerini namazla değerlendiren kimsenin geçmiş günahlarının bağışlanacağı müjdesini vermiştir. Bu sebeple Ramazan gecelerinde yatsı namazından sonra teravih namazı kılmak bir sünnettir.
–Ramazan Ayına ulaşıp, bu aydan manevi anlamda istifade edip de salimen Ramazan bayramı sabahına erişen kişi eğer şartları taşıyorsa üzerine fitre vermek vacip hale gelir. Borcundan ve asli ihtiyaçlarından başka nisap miktarı (80.18 gr altın değerinde) malı varsa bu kimse Fitre mükellefidir. Fitre, sadece ihtiyaçlı kişiye verilir. İhtiyaçlı kimselere ulaştırmak üzere aracılık eden tüzel kişiliklere verilen fitre ve zekatlar da –teslim edilen aracı kuruluş ihtiyaçlı kimselere ulaştırırsa- geçerlidir.
–Türkiye Diyanet Vakfı Menemen Şubesi bu aracılık hizmetini gerçekleştirmektedir. Halkımızın zekat ve fitrelerini, ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırmak üzere teslim almakta, her zaman hesap verebilirlik ilkesine riayet ederek hareket etmektedir. Diğer taraftan, Türkiye Diyanet Vakfı Menemen Şubesi, hayırseverlerimizin de destekleriyle Din görevlileri eliyle ihtiyaç sahibi ailelere erzak yardımında bulunmaktadır. Bu bağlamda, Menemen Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Menemen Şubesi ve Menemen Hayra Hizmet Derneği işbirliği ile Menemen’de ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak amacıyla “Sosyal Market” oluşturulmuştur.