Son Dakika Haberler

BAŞKAN AKSOY; 14 AYDA 14 AÇILIŞ YAPTIK…

Okunma : 194 views Yorum Yap

Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Menemen Belediyesinin 14 ayını değerlendirdi.
Menemen’in büyüme ve nüfus artış hızına dikkat çekerek konuşmasına başlayan Aksoy “ İzmir’in ilçeleri arasında büyüme potansiyeli sahip en büyük ilçelerden birisi Menemen’dir. İzmir’in kuzeyinde bulunan Menemen Ülkemizin çeşitli il ve ilçelerinden aldığı göçle nüfusu hızla artarak büyümeye devam etmektedir. Biz bu bilincin farkındayız. Ve Menemen için bir çok proje gerçekleştirdik. Proje yaptıkça eleştiriliyoruz. Ama biz bu eleştirilere cevap vereceğiz. Çünkü eleştirilmek doğru yolu bulmak demektir.” dedi.
“Biz Batık Belediye Devraldık”
Belediyeyi devraldıklarında nasıl bir sistem içerisinde olduklarını belirten Aksoy “ Belediyeyi devraldığımızda bir müfettiş getirdik. Her şeyi ortaya koymasını istedik. Son üç ayda 67 milyonluk fatura kesilmiş. Bununla ilgili olarak bir çok faturayı yargıya teslim ettik. Menemen Belediyesi’ne kesilen inşaat faturası var, bu harcamalar nereye nasıl yapılmış ? Bununla ilgili şuan mevzu Yargıda. Sonuç ne olur bilemiyoruz. Biz bu sırada 30 milyona yakın borç ödedik. Bir taraftan yatırım yapmak bir taraftan borç ödemek için uğraşıyoruz. Belediyelerin genel olarak hepsi borçludur. Önemli olan bu borca rağmen döngüyü çevirebilmektir.” Dedi.
Projeye Emine Erdoğan’dan Destek
İlçeye ait yapılması planlanan katı atık tesisi kapsamında projeyi bakanlığa sunduklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın projeye destek verdiğini belirten Aksoy “ Bizim nüfusumuz 300 binin altında. Bu yüzden bu nüfusun üzerindeki il ve ilçelerin bunu projelendirmedi. Bu yüzden bu katı atık projemizi detaylandırıp bakanlığa gittik. Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanım projemizi destekledi. Çevre ve şehircilik bakanlığı da geri dönüş yaptı. Sıfır atık projemiz şu an için bakanlıkta, bu proje ile ilgili büyükşehir belediyesi ve Tunç Bey’in bir katkısı olmadı dedi.
“Menemen Ovasından Hiçbir İnşaata İzin Yok”
Menemen Ovası’nda İmar affından yararlanan çok sayıda kişinin olduğunu ve bunun Menemen Ovası için risk taşıdığını belirten Aksoy “Menemen bir tarım kenti. Burada sadece muz ve çay yetişmiyor. Tüm ürünler yetişiyor. Menemen Ovası’nda inşaata kesinlikle izin vermeyeceğiz. Çanakkale yolunda görülen tüm binalar imar affından faydalanmış durumda. Bu yüzden oralara müdahale etmemiz mümkün değil. Bizim dönemimizde alınan bir imar izni yok. Biz bunu yeniden değiştirdik, planları oluşturduk. Menemen Ovası’nda hiçbir inşaata izin vermeyeceğiz. ” dedi.
Yapılan projeler
Göreve geldiğinden beri Menemen’i değiştirdiklerini belirten Aksoy “Yeni ve modern bir Menemen yaratmak amacıyla yola çıktık. Bu amaç doğrultusunda, Kasımpaşa Üst Geçidi’ni kaldırarak yerine modern ve kullanışlı yeni üst geçidimizin yapımını tamamladık. Perşembe Pazarı projesini en kısa zamanda vatandaşların hizmetine sokmak için çalışıyoruz. Üretici köylü pazarı olarak planladığımız Merdivenli Pazar Yeri inşaatı devam ediyor. Özgür Hayvan Barınağımız’ı yakında tamamlayacağız. Eski Öğretmenevi’nin kreşe dönüştürülmesi projesinde sona geldik.” Dedi.
Yapılacak projeler
Menemen’i değiştirecek projelere başladıklarını da belirten Aksoy “ Emiralem Hal Projesi, Kent 2 Sanat Sokağı, Kent 2 Cumhuriyet Kompleksi, Asarlık Turgut Özal Bulvarı, Gölpark Macera Parkı, Belediye Amatör Spor Kulübü Lokali, Hayat Park Menemen, eski otogar alanının dönüşüm projesi, Kamyon Garajı ve yeni otogar projelerinin ise planlamaları yapıldı, hazırlıklarına önümüzdeki süreçte başlayacağız. Vatandaşlarımızın daha güzel ve konforlu bir şehirde yaşamaları için adımlarla ilerliyoruz” şeklinde konuştu.