Son Dakika Haberler

BAZI CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ SAF DEĞİŞTİRDİ

Okunma : 182 views Yorum Yap

Menemen Belediyesinin Temmuz ayı olağan Meclis toplantısında Bazı CHP’li Meclis üyeleri Saf Değiştirdi.

Saat 17.00’da Belediye Başkanı Serdar AKOY Başkanlığında Belediye Meclis Salonunda başladı.

Toplantı 8 Madde ve  19 Fıkradan oluştu.

Belediye Encümen üyeleri ve komisyon üyelerinin seçimlerinin ardından

Teamül geregi Belediye Başkanının yerine Vekaleten CHP li meclis üyesi Av. Mehmet KARABİNİŞ oturumu yönetti.

2019 yılı Kesin Hesap cetvelinin  oylamaya sunulmasında gerek CHP li meclis üyeleri, gerek İttifakla meclise giren diğer üyelerin bir kısmının RED ve Bir kısmının da çekimser kalarak AK PARTİLİ Meclis üyelerine doğrudan destek vererek Raporun 10 Kabul oyuna karşı, 16 red oyuyla yasa gereği kabul edilmiş oldu.

Toplantıda zaman zaman atışma ve tartışmaların yaşansa da daha önce alınan AGUSTOS AYI meclis toplantısının alınmış olan kararı iptal edilerek AGUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISININ 06.08.2020 günü saat 17.00 de yapılmasına karar verildi

Meclis oturumunda 2019 Yılı Faaliyet Raporu ve Mali Yılı Kesin Hesabı görüşmeleri gerçekleştirildi.

Faaliyet raporunun okunmasının ardından söz alan bazı CHP’li Meclis üyeleri muhalefeti desteklercesine eleştirilerde bulundular.

Nasıl olsa hiçbir yerde imzam yok

AK Parti gurubu adına söz alarak konuşma yapan Yusuf Demircioğlu, Başkan Aksoy’un göreve geldiği günden itibaren yapılan ihalelerin piyasa değerlerinin çok üstünde rakamlar ile gerçekleştirildiğini iddia ederek, “ Bu güne kadar hep Belediye Başkanını muhatap olarak konuştuk ama geldiğimiz noktada bu durumun faydasız olduğunun kanaatindeyiz. Belediye başkanını muhatap almama noktasına nasıl geldiğimizi izah etmek isterim ki tüm süreç sizlerin gözleri önünde yaşandı. Saygıdeğer meclis üyeleri bundan 1 yıl önce sizlere hak hukuk adalet nutukları atan nazım hikmet ten şiir okuyan hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diyen Serdar Aksoy ile yola çıktınız. Birileri güvenmek kabahat değildir tabiki. Bu gün geldiğimiz noktada şuan belediyeyi yöneten kişi yola çıktığınız kişimidir, soru aslında bu kadar açık ve net” dedi. Sözlerine Başkan Aksoy’u eleştirerek devam eden Demircioğlu gündeme Sevgiyolu yapım ihalesi, Dezenfektan alım ihalesi, hizmet araçları kiralama ihalesi, bilgisayar alım ihalesi, güvenlik kamerası ihalelerinden bahsederek şaibeli olduklarını ve Aksoy’un ihalelerde “ Nasıl olsa hiçbir yerde İmzam yok bana bir şey olmaz, olan imza atanlara olur “ dediğini iddia etti.

Menemen’e hizmet etmeyelim mi?

Başkan Aksoy, Yusuf Demircioğlu’nun sözlerine karşın sosyal medya da konuşulan dedikoduları meclise taşındığını söyleyerek yapılan tüm proje ve ihalelerin şeffaf olduğu herhangi bir usulsüzlük olmadığını söyleyerek sözlerine devam etti. Aksoy, “ Ben en alt seviyeden anlatmaya çalışıyorum mümkün olduğunca. Arkadaşlar kendi trol hesaplarından okudukları için gerçekmiş gibi lanse ediyorlar. Araç kiralama ihaleleri sizlerin şikayetleri üzerine müfettişler inceliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının birim fiyatları ortadadır. Hak Hukuk Adalet benim partimin genel başkanının bir sloganıdır ben sonuna kadar arkasında dururum. Şeffaf olmayan hiçbir şey yoktur. Bir defa araç kiralama olaylarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının birim fiyatları nedir bilinmesi gerekir kaçak köçek yok. Biz ihaleye çıkmışız EKAP’tan girip bakabilirsiniz. Hiçbir Belediye EKAP’a giriş yapmazken biz giriş yaptık. Menemen’e hizmet etmek için çalışıyoruz projeler yapıyoruz, Menemen’e hizmet etmeyelim mi? “ dedi.

Faaliyet Raporuna meclis üyelerinden veto!
Menemen Belediyesi 2019 yılı Faaliyet Raporunun oylanması esnasında CHP’li bazı meclis üyelerinin red oyu kullandığı gözlemlendi. Red oyu veren AK Partili tüm meclis üyelerinin yanı sıra CHP’li Nursel Katipoğlu, Gürkan Develi, Koray Atasoy ve Deniz Karakurt red oyu vererek faaliyet raporunu onaylamazken, Millet İttifakı ile meclise giren  İYİ Partili meclis üyeleri oy kullanılacağı sıra dışarı çıkarak çekimser kalmasıyla 10 kabul oyuna karşı 16 red oyu ile Kullanılan oyların dörtte üç çoğunluğu sağlanamadığından faaliyet raporu kabul edilmiş sayıldı.

2005 yılında yürürlüğe giren 5393 sayılı Belediye kanunu’nun 26. Maddesine göre “ Belediye başkanınca meclise sunulan bir önceli yıla ait faaliyet raporundaki açıklamalar, meclis üye tam sayısının dörtte üç çoğunluğuyla yeterli görülmezse, yetersizlik kararıyla görüşmeleri kapsayan tutanak, meclis başkan vekili tarafından mahallin mülki idari amirine gönderilir. mülki idare amiri dosyayı gerekçeli görüşüyle birlikte danıştaya gönderir. Yetersizlik kararı danıştayca uygun görüldüğü takdirde belediye başkanı, başkanlıktan düşer” ibareleri yer alıyor. Bu Maddeye göre Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un belediye başkanlığı düşürülmesi söz konusu olmamıştır.

Faaliyet raporunun oylamaya geçmeden  söz alan meclis üyeleri kastini aşarak sarf ettikleri sözlerle mecliste gerginliğe yol açtılar. zaman zaman ikili atışmaların olduğu toplantıda bazı meclis üyeleri adeta şov yapmaya çalıştılar….

Konuşmaların ardından bir sonraki meclis oturum tarihinin 06.08.2020 günü saat 17.00 de yapılmasına karar verildi.